14.05.2019

Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w AGH

Tradycyjnie w Akademii Górniczo-Hutniczej świętowaliśmy Światowy Dzień Liczby Pi (14 marca = 3.14). W ramach tego święta w piątek po 14 marca, czyli 15 marca 2019 roku odbył się Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w AGH.


Wydarzenie to zorganizowały cztery wydziały: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Matematyki Stosowanej wraz z Fundacją dla AGH i Fundacją im. Profesora Kazimierza Bartla. Wydarzenie patronatem objął Rektor AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka.


 
W godzinach wieczornych w auli budynku B8 zebrało się prawie 300 uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Zgromadzoną młodzież powitali Prorektor prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, Dziekan WIMiC prof. dr hab. inż. Włodzimierz Mozgawa oraz przedstawiciele zaangażowanych fundacji.Pierwiszym wydarzeniem tego wieczoru był wykład dra inż. Tadeusza Dzioka pod tytułem "Dlaczego benzyny w baku wciąż ubywa?".


Po wykładzie na poszczególnych piętrach budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na młodzież czekały warsztaty i pokazy matematyczne, fizyczne i chemiczne. Na czas warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na grupy i w tych grupach mierzyli się z naukami ścisłymi pod opieką studentów wydziałów organizujących to wydarzenie.Na warsztatach zorganizowanych przez WMS uczestnicy mogli rozwinąć swoje zainteresowania matematyczne i wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia rozwiązując łamigłówki, rozszyfrowując tajne wiadomości, grając w szachy czy włamać się do skrzynek wykorzystując wiedzę o relacji modulo czy wykazując się znajomością różnych systemów liczbowych. Mogli również zagrać w gry wymagające logicznego myślenia, zmierzyć się z sofizmatami oraz z origami modułowym. Przewodnikami po świecie matematyki byli studenci kierunku Matematyka.


Na wszystkich uczestników warsztatów czekały dyplomy i gadżety, a dla tych, którzy wykazali największe zaangażowanie, nagrody.


Dziękujemy wszystkim studentom, którzy tak wspaniale ukazywali matematykę, fizykę i chemię młodszym kolegom! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy razem z nami spędzili ten Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych!