Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w AGH

W ramach obchodów Światowego Dnia Liczby Pi (14 marca = 3.14) w piątek po 14 marca, czyli 17 marca 2017 roku odbył się w Akademii Górniczo-Hutniczej Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych. Wydarzenie to, pod patronatem Rektora AGH prof. dra hab. inż. Tadeusza Słomki, współtworzyły: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Matematyki Stosowanej wraz z Fundacją dla AGH i Fundacją im. Profesora Kazimierza Bartla.


 

Wieczorem 17 marca na głównej sali wykładowej budynku D10 zebrało się ponad 200 uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Zgromadzoną młodzież w imieniu Rektora przywitał dr Jerzy Stochel Pełnomocnik Rektora AGH ds. Roku Zerowego, Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Matematyki Stosowanej. Zabrali głos również Prodziekan ds. studenckich WMS dr Maria Malejki, koordynator wydarzenia dr Anna Pudełko (WMS) oraz przedstawiciele zaangażowanych fundacji.


 

 

 

 

 

 

Spotkanie z naukami ścisłymi rozpoczęło się od wykładu dla młodzieży: "Na zmarszczki rad, czyli słów kilka o promieniotwórczości", który wygłosił dr inż. Paweł Janowski (WFiIS).


 

 

 

 

 

Po wykładzie na poszczególnych piętrach budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej na młodzież czekały warsztaty i pokazy wprowadzające w świat matematyki, fizyki i chemii. Uczestnicy podzieleni na grupy mierzyli się w różnoraki sposób z naukami ścisłymi pod opieką studentów wydziałów organizujących to wydarzenie.


 

 

 

 

 

Na "matematycznym piętrze" uczniowie mogli rozwinąć swoje zainteresowania matematyczne i wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia rozwiązując łamigłówki, rozszyfrowując tajne wiadomości, grając w szachy czy zdobywając 8-tysięcznik matematyczny. Mogli również "zainwestować na giełdzie", zagrać w gry wymagające logicznego myślenia, zmierzyć się z sofizmatami oraz spróbować swoich sił w origami modułowym. Przez meandry matematycznych wyzwań prowadzili ich studenci kierunku Matematyka w większości z kół studenckich działających przy WMS: z Studenckiego Koła Matematyków AGH, z Koła Naukowego Modelowania Finansowego oraz z Koła Naukowego Matematyków Dyskretnych "Żmirłacz".


 

 

 

 

 

Organizatorzy spotkania zadbali nie tylko o młodzież. W trakcie odbywających się warsztatów rodzice i opiekunowie przybyłej młodzieży mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanym wykładzie pt. "Wspieranie rozwoju dziecka szczególnie utalentowanego" wygłoszonym przez p. Marię Foryś.


 

 

Na uczestników, którzy zaangażowali się w przygotowane dla nich konkursy i warsztaty czekały dyplomy oraz nagrody.


 

 

 

Dziękujemy wszystkim studentom, którzy tak wspaniale ukazywali matematykę, fizykę i chemię młodszym kolegom! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy razem z nami spędzili ten Wieczór Nauk Ścisłych!