Naukowcy z AGH w Komitetach Naukowych PAN


 

Polska Akademia Nauk ogłosiła wyniki wyborów do Komitetów Naukowych PAN na kadencję 2020-2023. Wśród wybranych ekspertów znaleźli się naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, w tym z Wydziału Matematyki Stosowanej.
 

Prof. dr hab. Piotr Oprocha został wybrany członkiem Komitetu Matematyki PAN.
 

Komitety Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. Ich członkowie wybierani są przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin - fizyków, biochemików, socjologów itd. Z szeroko pojętą matematyką związany jest Komitet Matematyki.
 

Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.
 

Pełna lista naukowców z AGH wybranych do Komitetów Naukowych PAN można znaleźć na stronie: https://www.agh.edu.pl/info/article/naukowcy-z-agh-w-komitetach-naukowych-pan/.