Działalność naukowa

Zainteresowania naukowe pracowników WMS odzwierciedla struktura wydziału. Ponieważ statut AGH wymusza stosunkowo duże katedry, na wydziale wprowadzono dodatkowo podział katedr na "zespoły". W ramach katedr i zespołów działają tzw. "grupy badawcze" skupiające osoby pracujące nad bliskimi zagadnieniami.

Katedra Analizy Matematycznej, Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych dzieli się na dwa zespoły: Zespół Analizy Matematycznej i Zespół Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych.

W ramach Zespołu Analizy Matematycznej działają dwie grupy badawcze:
- Grupa Analizy Funkcjonalnej (GAF),

- Grupa Aproksymacji i Teorii Operatorów (GATO).

Aktywność naukowa Zespołu Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych koncentruje się wokół następujących dwóch dziedzin:
- matematyki obliczeniowej,

- statystyki matematycznej.

Pracownicy zespołu zajmują się także zastosowaniami matematyki w innych naukach; w szczególności mowa tu o zastosowaniach metod numerycznych do rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich oraz zastosowaniach metod statystycznych w naukach biologicznych i medycznych. W ramach Zespołu Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych działa grupa badawcza Złożoność obliczeniowa zadań ciągłych (GZOZC).

Działalność naukowa pracowników Katedry Matematyki Dyskretnej dotyczy matematyki dyskretnej ze szczególnym uwzględnieniem teorii grafów i kombinatoryki oraz informatyki teoretycznej.

W ramach Katedry Matematyki Dyskretnej działa Grupa Teorii Grafów. Więcej informacji o Katedrze: na stronie www KMD.

Aktywność naukowa pracowników Katedry Matematyki Finansowej objawia się głownie w ramach grupy badawczej Sterowanie stochastyczne w finansach (GSSF).

W ramach Katedry Równań Różniczkowych działają dwie grupy badawcze:
- Grupa Geometrii Różniczkowej (GGR) zajmująca się zagadnieniami geometrii różniczkowej,

- Grupa równań różniczkowych i układów dynamicznych (GRRUD), która zajmuje się badaniami analitycznymi, jakościowymi i numerycznymi równań różniczkowych oraz układów dynamicznych.

Więcej szczegółów na temat zainteresowań naukowych pracowników WMS dostarcza spis publikacji pracowników WMS (w spisie zostały uwzględnione prace opublikowane od roku 2001) oraz odbywające się na wydziale seminaria, a także konferencje, których Wydział Matematyki Stosowanej AGH jest organizatorem lub współorganizatorem.