Studenci WMS na podium w międzynarodowym konkursie matematycznym

Grupa ludzi stojąca na tle regału z książkami

Studenci WMS na podium w międzynarodowym konkursie matematycznym

W dniach 10-12 listopada 2023 r. studenci z sekcji olimpijskiej Studenckiego Koła Matematyków WMS wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Studenckich Drużyn Matematycznych (ISTCiM).

Zespół, w składzie Bartosz Fober, Piotr Łukasiewicz, Michał Warmuz i Patryk Zawadzki, zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Indywidualnie medale zdobyli odpowiednio: złoty medal — Piotr Łukasiewicz, srebrny medal — Michał Warmuz i brązowy medal — Patryk Zawadzki.

Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych (ISTCiM) odbywa się każdego roku w pierwszej połowie listopada w Instytucie Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizatorem konkursu są Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Celem Konkursu jest utrzymywanie zainteresowania matematyką, wsparcie uzdolnionych matematycznie studentów, wspieranie przyjaznych relacji między studentami i nauczycielami szkół wyższych oraz rozwój umiejętności interpersonalnych w rozwiązywaniu problemów matematycznych. Konkurs jest adresowany do każdego studenta na dowolnym etapie studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie), zainteresowanego matematyką.

Konkurs składa się z dwóch części: indywidualnej oraz drużynowej. Podczas każdego dnia zawodów uczestnicy (lub drużyny) otrzymują do rozwiązania zadania z następujących dziedzin: algebra i kombinatoryka, analiza matematyczna (z topologią i teorią zbiorów), równania funkcyjne (w tym równania różniczkowe), geometria i algebra liniowa, teoria miary i rachunek prawdopodobieństwa.

Gratulujemy studentom i opiekunom! Życzymy dalszych sukcesów.